Kur u shpik telefoni i parë në botë?

09:09 / E hëne, 23 Korrik 2018
A e dini se kur u krijua telefoni i parë?

Ndonëse ishte Antonio Meucci ai i cili kishte shpikur telefonin themelor në vitin 1849, patentën e parë botërore për shpikje praktike të telefonit e kishte fituar Aleksandër Graham Bell, transmeton lajmi.net

Bell kishte pasur mbështetës financiar që ia dha planin më të mirë të biznesit për ta sjellur atë në treg.

Në vitet 1877-1978 u ndërtua linja e parë telefonike, u krijua centrali i parë dhe u bë operacioni i parë telefonik.

Tre vjet më vonë, gati 49,000 telefona ishin në përdorim.

description

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400