LG krijon televizorin e parë në botë OLED 8K 88-inçësh

01:24 / E enjte, 04 Janar 2018

 

Kompania e njohur LG ka prezantuar ekranin e parë në botë OLED 88-inç me rezolucion prej 8K.

LG do të prezantojë në Consumer Electronics Show 2018 (9-12 janar), është gjithashtu OLED-i më i madhe dhe me rezolucion më të lartë në botë, raporton Engadget. Me 88-inç diagonale dhe rezolucion 8K, pajisja shkëlqen me ekranet aktuale 4K. OLED-i më i madhe deri më tani kishte 77-inç diagonal dhe rezolucion 4K, transmeton lajmi.net.

LG është aktualisht udhëheqësi i padiskutueshëm në OLED-e të mëdha. Teknologjia e ekranit po përhapet edhe më shumë me smartphones. LG dëshiron t’i shërbejë këtij segmenti më të fortë dhe të sulmojë dominantin në këtë fushë Samsung. Konkurrenca në zonën më të madhe OLED mund të kërcënojë LG nga Japonia. Kjo është arsyeja pse LG aktualisht po zgjeron kapacitetin e saj të prodhimit, duke përfshirë një fabrikë të re në Guangzhou, Kinë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400