Makina fluturuese PAL-V u prezantua në Gjenevë

00:08 / E shtunë, 10 Mars 2018

 

Në Tregun Motorik të Gjenevës, kompania holandeze PAL-V tregon kombinimin e vet të makinës dhe helikopterit.

Makina fluturuese dhe taksi ajrore aktualisht janë shumë të njohura në industrinë e automobilave . Në tregun motorik të Gjenevës , kompania holandeze PAL-V prezantoi makinën e sah. E njëjta makinë fluturuese ka tre rrota, dy vende dhe dy motorë – një për regjimin e makinës , një për mënyrën e fluturimit. Automjeti, i cili peshon një ton ose më pak, mund të arrijë në maksimum 160 km / orë në rrugë me anë të një automjeti me 100 hp. Brenda pesë deri në dhjetë minuta ju mund të konvertoni PAL-V në helikopter . Pastaj bëhet një makinë 200 hp, transmeton lajmi.net.

Nëpërmjet ajrit lëvizni me një maksimum prej 180 km / h. Lartësia maksimale është 3500 metra. Gama maksimale është 500 kilometra. Këtu diapazoni maksimal është 1315 kilometra. Përgjegjës për këtë vlerë të lartë janë pesha shumë e ulët e PAL-V dhe një tank 100 litër karburant.

E disponueshme nga viti 2019
PAL-V do të jetë plotësisht i certifikuar dhe do të dorëzohet për herë të parë në 2019. Kompania holandeze fillimisht do të prodhojë 90 njësi të një Pioneer Edition të makinës së helikopterit. Blerësit do të duhet të paguajnë 499,000 euro për një automjet të tillë. Pas shitjes së 90 modeleve të para, PAL-V Liberty Sport Edition do të lirohet. Kjo do të jetë sipas prodhuesit për 299,000 euro.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400