Mega-projekti i Kinës që lidh 70 shtete anembanë Azisë, Evropës dhe Afrikës

14:27 / E enjte, 31 Maj 2018

 

Kina aktualisht po ndërmerr atë që e konsideron projektin më të madh të shekullit – duke ndërtuar një rrjet të hekurudhave dhe linjave të anijeve që lidh veten me 70 shtete anembanë Azisë, Afrikës, Evropës dhe Oqeanisë.

Fokusimet kryesore të iniciativës “Brez dhe Rrugë” – të njohur gjithashtu si “Një Brez, Një Rrugë” – janë në infrastrukturë, transport dhe energji.

Vendet përfshirë India, Pakistani, Rusia, Zelanda e Re dhe Polonia janë bashkuar të gjithë në projekt. Së bashku ata përbëjnë të paktën një të tretën e PBB-së së botës.

Shkoni poshtë për të mësuar më shumë rreth saj.
Ky projekt është një projekt masiv tregtar dhe infrastrukturor që ka për qëllim lidhjen e Kinës – fizikisht dhe financiarisht – me dhjetra ekonomi në Azi, Evropë, Afrikë dhe Oqeani.
Ajo përbëhet nga dy pjesë: “Rrypi”, i cili rikrijon një rrugë të vjetër të rrugës së Silk Road dhe “Rrugë”, e cila nuk është në fakt një rrugë, por një rrugë përmes oqeaneve të ndryshme.

Rruga e Mëndafshit ishte një rrugë e lashtë e tokës në të gjithë Evropën dhe Azinë që lidhnin tregtarët dhe udhëtarët nga rajone si Kina, Persia dhe Perandoria Romake.

Tregtarët përdorën për të transportuar mëndafshi dhe mallra të tjera me deve ose kalë përgjatë këtyre rrugëve.Që nga janari 2018, 71 vende (përfshirë Kinën) po marrin pjesë në projekt. Ato përfshijnë Indinë, Pakistanin, Poloninë, Turqinë, Zelandën e Re dhe Rusinë. Gjithsesi, këto 71 vende përfaqësojnë një të tretën e PBB-së së botës.

Kina ka investuar të paktën 900 miliardë dollarë në projekte përgjatë rripit dhe rrugës, kryesisht në infrastrukturë, transport dhe energji. Këto përfshijnë një tubacion gazi në Pakistan, një autostradë në Hungari dhe një lidhje hekurudhore me shpejtësi të lartë në Tajlandë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400