NASA: Na dërgoni emrin tuaj kështu që ne do të regjistrojmë atë në Diell

00:42 / E premte, 06 Prill 2018

 

Prej sot ju mund të bëheni shqiptari i parë i cili ka shkuar në diell dhe ka lënë shenjën e tij në eksplorimin e yllit të Tokës.

Shatner në një video të publikuar nga agjencia amerikane e hapësirës NASA fton njerëzit për të dërguar në emrat e tyre , të cilat do të dërgohen për hetimet ndaj diellit . Kështu që ju mund të bëheni shqiptari i parë i cili shkoi në Diell dhe e la shenjën e tij në eksplorimin e yllit të Tokës. E gjitha që ju duhet të bëni është të shkruani emrin tuaj, mbiemrin në adresën e-mail në NASA .

Aplikacionet do të zgjasin deri më 27 prill 2018. Pas identifikimit, emri juaj do të regjistrohet në kartën e kujtesës. Nisja është planifikuar për më 31 korrik, dhe hetimi do të shkojë rreth diellit 24 herë në shtatë vitet e ardhshme në një distancë prej vetëm 6,2 milion kilometra, e cila është shtatë herë më shumë se ajo që është bërë më herët.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400