NASA zbulon objektin misterioz të akullit

09:04 / E enjte, 30 Gusht 2018

Horizonti i ri është në rrugën e tij drejt rripit të Kuiper, ku objekti i zbuluar rishtazi duhet të hulumtohet më nga afër.

Anijen New Horizons i NASA-s ka bërë incizime të reja, të cilat tani janë botuar, transmeton lajmi.net. Ata tregojnë objektivin e ardhshëm të anije kozmikës, objekti Ultima Thule në Rripin Kuiper . Është ende 160 milionë kilometra larg hetimit. Brez Kuiper është e përbërë nga objekte të vogla akulli dhe kometat.

Informacioni i fituar është i dobishëm për ekipin e Horizonit të Ri për të vazhduar lundrimin.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, anija kozmike do të fluturojë pranë Ultima Thule më 1 janar 2019 . Sipas NASA një objekt planetar nuk ka qenë eksploruar në një distancë të tillë të lartë. Ultima Thule është rreth 1.6 miliard kilometra pas orbitës së Plutonit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400