Pas video vetëvrasëse: YouTube bllokon reklamat për Logan Paul

00:44 / E shtunë, 10 Shkurt 2018

 

Ylli i diskutueshëm i YouTube humbet burimin kryesor të të ardhurave, një milion dollarë në muaj.

Videoja e Logan Paul , në të cilën ai sillet pa mëshirë dhe me ironi, ka qenë gjithmonë e diskutueshme, por megjithatë është parë në një mesatare prej pesë deri në dhjetë milionë herë.

Google reagoi dhe hodhi Logan Paul nga programi ” Google Preferred”, gjë që e bën më të lehtë reklamuesit të reklamojnë yjet e YouTube. Projektet për ofertën e paguar të YouTube Red janë anuluar gjithashtu. Për shumë përdorues që nuk kanë shkuar mjaft larg. Ata kërkuan nga Google një qasje më të ashpër, gjithashtu për të parandaluar krijuesit e tjerë të përpiqen të imitojnë Logan Paul, transmeton lajmi.net.

Asnjë reklamë më
Tani Google ka zbatuar masat më të ashpra. Grupi njoftoi se përkohësisht nuk ka reklama në videot në Logan që janë shfaqur në kanalin e YouTubes. Kjo mund të ndikojë rëndë te Paul, i cili është vlerësuar se merrte një milion për një muaj nga këto reklama. Megjithëse ai gjithashtu shet rroba nga firma e tij dhe reklamat në Youtube nuk janë i vetmi burim i të ardhurave.

Google e justifikon këtë veprim duke thënë se kjo është një reagim ndaj modelit aktual të sjelljes.

Videot e tij jo vetëm që e bëjnë kanalin e tij të papërshtatshëm për reklamuesit, por gjithashtu mund të dëmtojnë komunitetin krijues, tha Google . Sa kohë janë ndaluar reklamat, ende nuk dihet.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400