Pekini dëshiron të ndërtojë parkun e biznesit të KI për 1.76 miliardë euro

01:11 / E enjte, 04 Janar 2018

 

Kina vazhdon të investojë shumë në inteligjencën artificiale dhe tani po ndërton një park biznesi. Ka për të zgjidhur deri në 400 kompani AI.

Kryeqyteti Pekin planifikon të konvertojë 1.76 miliardë euro një park të madh biznesi AI, siç njoftoi agjensia zyrtare e lajmeve Xinhua të mërkurën. Ka për të zgjidhur deri në 400 kompani, transmeton lajmi.net.

Xinhua u mbështet në një raport të qeverisë nga distrikti Mentougou në Pekin perëndimore. Kohët e fundit, metropoli i kishte paraqitur tashmë planet për një zonë provë për zhvillimin e makinës autonome.

Deri në vitin 2025 udhëheqësi i tregut të AI
UA po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për shumë industri. Studiuesit po përpiqen të riprodhojnë perceptimin dhe sjelljen njerëzore përmes makinave. Politika gjermane po nxit gjithashtu për progres të shpejtë në këtë temë.

Kina dëshiron të depërtojë në UA deri në vitin 2025 në krye të botës. Sipas Këshillit të Shtetit, industria vendase duhet të jetë ekuivalente me 51 miliardë euro. Tashmë ekzistojnë tensionet me Shtetet e Bashkuara për shkak të aplikimeve konkurruese të AI në teknologjinë ushtarake. Megjithatë, investimet masive të Republikës Popullore në teknologjinë e së ardhmes gjithashtu zhvillojnë një tërheqje për kompanitë e huaja. Kështu që Google njoftoi muajin e kaluar për të ndërtuar një ekip kërkimor në Pekin, megjithëse motori i kërkimit i SHBA është i bllokuar në Kinë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400