Prezantohet furgoni pa shofer

00:39 / E shtunë, 03 Shkurt 2018

 

Teknologjia po bën hapa të mëdhenjë dhe çdo ditë ballafaqohemi me zgjidhje inovative që përmirësojnë jetën tonë.

E reja më e fundit në fakt është prezantuar nga gjigandi Nuro, i themeluar nga Dave Ferguson dhe Jiajun Zhu, ish-inxhinierë të Google të cilët janë ekspertë në robotikë dhe mësim në makinë.

Ata pritet që së shpejti të sjellin në treg furgonin për dorëzime i cili nuk ka nevojë për shofer. Ky është një automjet i automatizuar i dizajnuar ekskluzivisht për transportin e mallrave, me dy ndarje që mund të mbajnë deri në dhjetë çanta për pazar.

Gjithashtu ky automjet ka sensorë të sofistikuar dhe radarë, të aftë për të identifikuar këmbësorët dhe pengesat, duke forcuar sigurinë.

Nuk dihet ende kur do të jetë në dispozicion ose sa do të kushtojë, por me siguri do të revolucionarizojë botën e dërgesave në shtëpi.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400