Pse Windows Vista ishte një fatkeqësi

00:48 / E martë, 06 Shkurt 2018

 

Vështirë se çdo sistem operativ është shoqëruar nga shumë falimentime, fatkeqësi dhe aksidente sikurse Windows Vista.

Zhvillimi zgjati gati gjashtë vjet, duke përfshirë edhe rinisjen e projektit pas disa viteve të punës programore. Rezultati përfundimtar shkaktoi frustrim për përdoruesit si dhe partnerët e softuerit. PC-të e mbingarkuara, rrëzimet dhe pyetjet e vazhdueshme të sistemit, nëse klikimi i ardhshëm ishte menduar, bëri që Windows Vista të jetë pasardhësi i urryer i paraardhësit të njohur Windows XP, transmeton lajmi.net.

Problemet e Windows Vista

Një vështrim shumë interesant prapa skenës ofron hyrjen në blog të ish-menaxherit të Windows-it Ben Fathi, i cili ishte i punësuar nga Microsoft që nga viti 1998 deri në përfundimin e Windows 7. Në këtë ai numëron në detaje atë që Vista përfundimisht duhej të dështonte. Sipas Fathi, struktura e korporatave dhjetëvjeçare me tre departamente kryesore të zhvillimit ka krijuar kaos për Windows dhe ekipet e panumërta të zhvillimit.

Kodi i programit u shtua paralelisht nga ekipet në thelb dhe u zbatua pjesërisht në gjysmë, duke krijuar pengesa të shumta për përfundimin dhe përsosjen e sistemit operativ. Përdorshmëria e Windows XP, e cila Microsoft kishte për të paguar me sulme të sigurisë të dëmshme të imazhit, u sakrifikua në mënyrë të pashmangshme për të bërë Vista më të sigurt, përcjell lajmi.net.

Përveç pyetjeve të vazhdueshme dhe kërkesave të konfirmimit të sistemit operativ, arkitekturës së ndryshuar, por gjithashtu nënkuptonte se shumë programe nga prodhuesit e palëve të treta nuk punonin ose shkaktuan rrëzime, përmbledh Fathi.

Windows XP si një bumerang
Pas disa vendimeve të gabuara, të cilat e hodhën ekipin përsëri disa vite, qëllimet e vendosura dhe supozimet kishin kohë që pushuan së votuari. “Në tërësi, na duheshin tre vite për të marrë një version të madh të Windows-it dhe kjo ishte shumë e ngadaltë në këtë treg të shpejtë”, shkruan Fathi. “Pjesa më e madhe e asaj që ne e dinim dhe e planifikuam tre deri katër vjet më parë ishte qesharake e vjetëruar kur produkti më në fund u dorëzua”.

Suksesi i papritur dhe i qëndrueshëm i XP duhet të provojë një bumerang për Vista. Përkundër faktit se sistemi operativ duhet të shërbeheshin për miliarda konsumatorë dhe miliona kompani për më shumë se një dekadë – sidomos Windows XP Service Pack 2 kishte konsumuar burime të mëdha – suksesi në segmente të ndryshme të klientëve nënkuptonte se ekipet e ndryshme lëviznin brenda në drejtime të ndryshme ,

“Të gabosh është njerëzore”
Ndryshimet sizmike në industri kishin ardhur – nga rritja e kompanive të internetit duke përfshirë modele të reja reklamash, burim të hapur, telefona celularë dhe media sociale, dhe e fundit por jo më pak, Apple, e cila filloi të ringjallej nga e para. Sidoqoftë, Fathi nuk sheh mbrapsht kohën dhe gabimet e bëra më pas në zemërim ose në dëshpërim.

“Më pëlqen të shoh në gabimet e kaluara, asnjëri prej nesh nuk bëri të njëjtat gabime në projektet e mëvonshme, mësuam nga përvoja, që do të thotë se kemi bërë gabime mjaft të ndryshme herën tjetër”.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400