Robotët dalin në rrugë në luftë me kriminelët (Video)

10:29 / E premte, 05 Janar 2018

 

Robotët e policisë do të marrin detyra në qytete anembanë Indisë për të ndihmuar policët në detyrat e tyre të përditshme.

Polici i parë robotik indian u prezantua kohët e fundit në Hyderabad, dhe u bë nga kompania lokale “Iks-bots robotics”, transmeton VideoPress.

“Roboti është 1.7 metra i lartë dhe peshon 43 kilogramë. Pajisur me kamera dhe një gamë të gjerë të sensorëve, mund të pranojnë ankesa, të regjistrojnë audio dhe video, të identifikojnë të dyshuarit, të zbulojnë metalin dhe të ndryshojnë temperaturën.

Roboti do të testohet në terma realë në muajt e ardhshëm dhe pas kësaj do të marrë detyrën në qytetet indiane.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400