Rusia sapo ka vendosur një rekord të ri udhëtimi në hapësirë

15:13 / E enjte, 12 Korrik 2018
Rrugët ruse të furnizimit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës janë bërë një gjë e tillë e rregullt dhe e parashikueshme.

Anija, e quajtur Progres, u ngrit nga vendi i saj i nisjes në Kazakistan, para pak ditësh, pra me 10 korrik dhe arriti në stacionin e hapësirës vetëm disa orë më vonë. Koha e përgjithshme nga nisja deri në destinacionin e caktuar ishte 3 orë dhe 40 minuta.

Tani këto tingëllojnë si numra të thjeshtë, por rekordi i mëparshëm ishte 5 orë dhe 39 minuta. Ky mision i fundit arriti të rruajë dy orë jashtë kohës rekord, e cila është shumë e egër, transmeton lajmi.net.

Pra, si e bënë atë? E pra, specifikat janë paksa të paqarta në fund të Rusisë, por thelbi është se agjensia ruse e hapësirës tani po përdor një sistem të përditësuar të lundrimit në misionet e saj të furnizimit. Ky sistem i ri është dukshëm shumë më i mirë se çdo gjë që ata po e përdorin më parë dhe është ndihmuar për ta bërë udhëtimin shumë më efikas, duke shkurtuar kështu kohën që duhet për automjetet e saj për të arritur në Stacionin Hapësinor.

Sistemi i ri i navigimit me siguri ka ndihmuar, por shpejtësia me të cilën një anije mallrash mund të arrijë në stacionin hapësinor varet nga një numër faktorësh, jo pak prej të cilave është pozicioni i vetë stacionit në orbitën e Tokës.

Misioni ishte i pa pilotuar, por agjensia ruse e hapësirës shpreson të përdorë këtë rrugë të optimizuar për udhëtimet e ardhshme me njerëz në stacionin e hapësirës. Kjo me siguri do të jetë një lajm i mirë për astronautët, pasi ata do të dëshironin të shpenzonin sa më pak kohë në kufijtë e ngushtë të kapsulës së ekuipazhit. 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400