Samsung pezullon prodhimet në Kinë

20:44 / E hëne, 13 Gusht 2018

Samsung do të ndalë prodhimin e telefonave këtë vit në Tianjin.

Prodhuesi më i madh në botë nuk do të vahdojë të prodhojë më smartfona  për shkak të ngadalëisimit të rritjes, vazhdon më tutje, përcjell”Zeri.info”.

Vetëm pesë vjet më parë, Samsung kishte 20 % të tregut kinez ndërsa tani 1% më pak përshak të konkurrencës nga Huawei, Xiaomi dhe markave të tjera kineze, veçanërisht në çmimet.

Në vitet e fundit, Samsung ka fokusuar investimet e saj të mëdha të telefonisë mobile në objektet e prodhimit në Vietnam dhe Indi.

Ai hapi fabrikën më të madhe të smartfonëve në botë në New Delhi muajin e kaluar, e cila është planifikuar të bëhet qendër shpërndarëse e eksporteve, vazhdon më tutje.

Sipas Electronic Times, fabrika e saj Tianjin në Kinë prodhon 36 milionë telefona mobil në vit dhe fabrika e saj Huizhou prodhon 72 milionë njësi në vit, ndërsa dy fabrikat në Vietnam kombinohen me 240 milionë njësi në vit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400