SHBA ua kufizon vizat studentëve kinezë që studiojnë teknologjinë

13:21 / E enjte, 31 Maj 2018

 

Departamenti i Shtetit i SHBA njoftoi dje se do të shkurtojë gjatësinë e vizave të dhëna qytetarëve kinezë. Kjo po quhet si një masë për të luftuar vjedhjen e supozuar të pronës intelektuale të SHBA.

Megjithëse vetë procesi i aplikimit për viza nuk do të ndryshojë, qytetarët kinezë që punojnë ose studiojnë në fusha të caktuara nuk do të kenë aq lehtë sa të marrin vizë nën ndryshimet e reja.

 

 

Duke filluar nga 11 qershori, vizat e dhëna shtetasve kinezë tani mund të kufizohen nga zyrtarët e konsullatës amerikane në vend që të lëshohen automatikisht në kohëzgjatjen maksimale të mundshme.

Studentët e diplomuar kinezë mund të marrin viza njëvjeçare vetëm nëse janë duke u diplomuar në robotikë, prodhim të teknologjisë së lartë ose aviacion.

Procesi i lëshimit të vizave për studentët kinezë që duan të studiojnë teknologjinë në SHBA tani do të kërkojë muaj për secilën vizë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400