Snapchat fiton shumë përdorues të rinj

00:33 / E enjte, 08 Shkurt 2018

 

Snapchat befason me fitime të forta, por mbetet thellë në të kuqe.

Shitjet u rritën tremujorin e fundit në terma vjetorë me 72 për qind në 285.7 milionë dollarë amerikanë (229.7 milionë euro). Analistët kishin pritur diçka mbi 250 milionë. Numri i përdoruesve u rrit brenda tre muajve nga pesë për qind ose nëntë milionë në 187 milionë. Ajo që vëzhguesit gjithashtu i inkurajoi ishin të ardhurat mesatare për përdorues u rritën në këtë kohë me 31 për qind në 1.53 dollarë, transmeton lajmi.net.

Numrat e kuq
Në të njëjtën kohë, Snap mbetet thellë në të kuqe me një humbje tremujore prej rreth 350 milion dollarë. Kjo ishte më shumë se dy herë më shumë se një vit më parë (170 milionë) – por më pak se sa pritej nga analistët.

“Hapi i parë i mirë”
Shifrat treguan se do të ketë sukses të kompanisë për të marrë koston e përdoruesve të rinj dhe të shërbimit nën kontroll, tha Michael Pachter e Wedbush. Kjo është mënyra për të bërë një fitim. “Ka ende një rrugë të gjatë, por ky ishte një hap i mirë i parë.”

Snapchat është përdorur kryesisht nga njerëz nën 30 vjeç të cilët i vlerësojnë se mesazhet e tyre janë fshirë shpejt. Kompania zë sidomos me paratë e reklamave, dhe konkuron direkt me Google dhe Facebook.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400