Studimi: Përdoruesit e Android janë më besnikë se përdoruesit e iPhone

00:42 / E martë, 13 Mars 2018

 

Analistët dyshojnë se besnikëria ndaj sistemit operativ është e lartë, sepse përdoruesit mund të kalojnë tek smartfonë nga prodhues të tjerë.

Deri në vitin 2014, përdoruesit e Apple mbetën besnikë ndaj iPhone-it , ndërsa përdoruesit e Android ndonjëherë ndryshojnë kampin. Megjithatë, sipas një studimi të fundit, kjo ka ndryshuar ndjeshëm në vitet e fundit, raporton Techcrunch. Deri në fund të vitit 2017, besnikëria e sistemit operativ në Android është 91 për qind. Kur iPhone është 86 për qind, transmeton lajmi.net.

Sipas analistëve, kjo mund të ketë të bëjë me faktin se përdoruesit e Android kanë më shumë zgjedhje. Nëse nuk pëlqen një smartphone , mund të kalosh në një pajisje të palës së tretë pa lënë ekosistemin Android. Përdoruesit e Apple kanë këtë liri vetëm me kusht. Në pajisjet aktuale, ata mund të zgjedhin në mes të iPhone 8 dhe iPhone X.

Shumica e përdoruesve kanë gjetur sistemin e tyre operativ dhe rrinë me të. Si rezultat, Google dhe Apple gjithnjë e më shumë po përqëndrohen në shitjen e shërbimeve të tyre ekzistuese të klientëve në vend që të largojnë konkurrencën e tyre. Prodhuesit e studimit ende theksojnë se në numra absolutë, më shumë përdorues të Android po kalojnë te iOS , pasi sistemi operativ Android ka shumë përdorues në mbarë botën.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400