Tani veturat elektrike do të mund të lëvizin në rrugë edhe kur kanë baterinë e zbrazur [VIDEO]

12:23 / E enjte, 18 Maj 2017

Mbushja (karikimi) i baterive me teknologji pa tela (Wireless Charging) ka arritur në një stad të lartë zhvillimi dhe mund të përdoret edhe për pajisje më të mëdha se telefoni.

Qeveria Izraelite në partneritet me kompaninë ElectRoad janë duke ndërtuar një rrugë automobilistike e cila do të mbushë baterinë e veturës suaj me anë të teknologjisë së transmetimit të energjisë elektrike pa tela, transmeton Express. Fillimisht me këtë teknologji do të ndërtohen rreth 18 km rrugë nga Eilat deri në Aeroportin Ndërkombëtarë në Ramon.

Fillimisht kjo rrugë do ti shërbej autobusëve të transportit publik.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400