Të dhënat nga Apple Watch çojnë në arrestimin në rastin e vrasjes

00:42 / E martë, 03 Prill 2018

 

Matja e impulsit të Apple Watch, e cila ka kryer vrasjen, shërben si provë në një rast vrasjeje.

Në shtator 2016, 57-vjeçarja Myrna Nilsson u vra në Australi . Ajo u vra në rrugë. E ëma e saj dëshmoi vrasjen dhe përshkroi ngjarjet mizore.

Sipas vjehrrës, Nilsson u ndoq nga disa burra. Nilsson thuhet se ka diskutuar 20 minuta me sulmuesit.

Sipas të dhënave të Apple Watch, që Nilsson kishte veshur, kjo ishte ndryshe. Sipas mjekësisë ligjore, të dhënat tregojnë një përqendrim të shkurtër të aktivitetit të lartë të ndjekur nga pak aktivitet derisa smartwatch më në fund ka ndaluar regjistrimin e pulsit.

Kjo është tipike për një pritë në të cilën viktima humbet së pari ndërgjegjen dhe më në fund vdes. Bazuar në të dhënat, u gjet një dritare shtatë minutash midis sulmit dhe vdekjes, gjë që bie në kundërshtim me deklaratën e vjehrrës me diskutim prej 20 minutash.

Sipas prokurorisë ishte e qartë se deklarata e vjehrrës ishte vërtet e gabuar dhe historia e vrasjes u ndërtua më vonë. Nusja u arrestua. Ajo duhet të shkojë në gjykatë në qershor për vrasjen e Nilsson

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400