Teleskopi gjigant tregon vrimën e zezë

00:17 / E enjte, 05 Prill 2018

 

Me teleskopin më të madh në historinë e astronomisë, janë bërë vëzhgimet më të hollësishme deri më sot të një vrime të zezë.

Shumica e galaktikave kanë një vrimë gjigande të zezë në qendër. Në shumë prej tyre, janë vëzhguar avionët në të cilat plazma që lëviz me shpejtësi, largohet vertikalisht nga vorbulla e lëndës së zezë. Shfaqja e këtyre avionëve është kryesisht e pashpjegueshme.

350.000 kilometra në diametër
Për të afruar më pranë zgjidhjes, astronomët kanë ndërlidhur disa teleskopë radioje në Tokë dhe në hapësirë ​​në një superteleskop virtuale 350,000 kilometra të gjithë – pothuajse në të njëjtën distancë si Hëna e Tokës. “RadioAstron” është teleskopi më i madh në historinë e astronomisë , siç theksohet nga Instituti i Bonit. Me teleskopin gjigand , studiuesit kërkuan vrimën gjigante të zezë në qendër të galaksisë Perseus A, e cila mban numrin e katalogut NGC 1275.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400