Testohet parashuta që do të ulet në Mars

00:22 / E shtunë, 31 Mars 2018

 

Agjencitë hapësinore evropiane dhe ruse kanë testuar një parashutë që do të përdoret në uljet e Marsit.

Ekspertët nga Rusia dhe Evropa kanë testuar një parashutë gjigante për një ulje në Mars. Në temperaturat minus , specialistët testuan parashutën me një gjatësi prej 35 metrash.

Ai duhet të përdoret në planetin e kuq për ExoMars projektit hulumtues, raportoi agjencia ruse e hapësirës Roskosmos dhe ESA Agjencia Evropiane e Hapësirë.

“Kjo është parashutë më e madhe e vendosur ndonjëherë në një mision të Marsit”. Në testet e ardhshme, një kapsulë stërvitore duhet të sillet në një lartësi prej rreth 28 kilometra për të provuar parashutën edhe në presion të ulët atmosferik – ngjashëm me situatën në Mars.

Me ExoMars Esa dhe Roskosmos kërkojnë gjurmë të jetës në Planetin e Kuq. Tashmë në tetor 2016, agjencitë hapësinore kishin vënë një hetim në orbitë rreth Marsit. Ulja e një moduli të provës dështoi në atë kohë. Faza kryesore e projektit të miliardave do të fillojë me fillimin e një robot kërkimor në Mars në 2020.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400