Video, ja se si duket një udhëtim brenda mjegullës së Orionit

01:02 / E shtunë, 13 Janar 2018

 

Për videon spektakolare, imazhet e teleskopëve Hubble dhe Spitzer u kombinuan me teknikat e Hollivudit.

NASA ka lëshuar një video të re të Shoqërisë së Astronomëve Amerikanë. Kjo tregon një fluturim përmes mjegullës së Orionit. Nebula e Orionit është rreth 1344 vite dritë nga Toka. Mosha e tij vlerësohet në tre milionë vjet, transmeton lajmi.net.

Për të krijuar videon dy minutëshe, të dhënat dhe pamjet e teleskopëve Hubble dhe Spitzer World Space u kombinuan. Të dhënat vijnë nga spektri i dukshëm dhe infrakuzor i dritës.

Këto u kombinuan me teknikat e filmit të Hollivudit, sipas NASA-s, për të krijuar “vizualizimin më të mirë dhe më të hollësishëm të multi-valës së Orbasë të Orionit”.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400