Volkswagen përfundon prodhimin e Beetlet

12:30 / E martë, 13 Mars 2018

Gjiganti gjerman ka njoftuar se do të ndalë prodhimin e këtij modeli të famshëm.

Kjo është bërë e ditur në panairin e veturave në Gjenevë nga ana e shefit të njësisë për hulumtime të kompanisë, Frank Velsh, në një bisedë për Autocar, transmeton KP.

Edhe pse kompania gjermane nuk do të prodhojë VW Beetle elektrik, planifikohet pasuesi i klasikut të dytë të Volkswagen, i cili dikur ishte shitur në botë nën shenja të ndryshme sikurse janë Kombi, Transporter, Camper, Microbus.

Kombi i ri elektrik do të jetë i bazuar në konceptin e VW ID Buzz nga viti 2017 dhe do të ketë retro dizajn sa i përket versionit origjinal të viteve të pesëdhjeta.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400