1999: Ja si hyri KFOR-i në Vushtrri, forcat serbe tërësisht të rraskapitura (VIDEO)

14:02 / E enjte, 01 Mars 2018

 

Në këtë kronikë të përgatitur nga agjencia e lajmeve Associeted Press, shihet hyrja e ushtarëve të NATO-s në qytetin e Vushtrri në qershor të vitit 1999.

Në video, siç transmeton Veriu.info, shihen qindra banorë të Vushtrrisë të cilët pas 4 muaj rrethimi, gëzohen shumë me rastin e hyrjes së ushtarëve francez të KFOR-it.

Njëkohësisht shihen edhe disa automjete me serbë të cilët e lëshojnë e Vushtrrinë, ndërkohë që ende në qytet ish prezent forcat ushtarake dhe policore serbe të rraskapitura, ku njëri prej tyre edhe jep prononcim me gjysmë zëri për AP-në, ku konfirmon se ata po shkojnë për Serbi.
Po ashtu shihet edhe gërmadhat e shtëpive të shkatërruara në qendër të qytetit.

Ndryshe, në këtë kohë ‘banesat e kuqe’ në qendër të Vushtrrisë, ende kontrolloheshin nga policia serbe.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400