Brutaliteti i saj nuk kishte fund: Oficerja e Hitlerit që vrau gjysmë milioni njerëz

15:37 / E hëne, 08 Janar 2018

 

Për vite ajo ka punuar dhe avancuar brenda sistemit të kampeve gjermane të përqendrimit deri në pozitat më të larta në Aushvic.

Kur bëhet fjalë për krimet naziste,  në radhë të parë na kujtohet legjenda e oficerëve brutalë të SS-së por ndonjëherë përmendet emri i një gruaje, shkruan VideoPress.

Shumë do të thonë se kjo është krejtësisht e padrejtë, sepse gratë kanë treguar se ato janë po aq brutale sa homologët e tyre meshkuj.

Maria Mandel ishte një grua SS nga Austria, dhe në kampin famëkeq të vdekjes Auschwitz ishte përgjegjëse për vdekjen e rreth gjysmë milioni të burgosurve në kamp.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400