E vërteta që tronditi maqedonasit: Maqedonia nuk ka lidhje me Aleksandrin e Madh (VIDEO)

10:40 / E hëne, 13 Nëntor 2017

 

Kryetari i parë i Maqedonisë, Kiro Gligorov, ka thënë kohë më parë se maqedonasit duan të ndërtojnë një identitet të ri i cili lidhet shumë me Maqedoninë antike, pavarësisht se prejardhje e tyre është sllave.

Gligorov ka rënë pre e një atentati pas këtyre fjalëve, por që shpëtoi. Ai ka thënë se Maqedonia nuk ka lidhje me Aleksandrin e Madh (Leka i Madh).

“Ne jemi sllav, të ardhur në këto territore në shekullin e 6-të. Nuk kemi asnjë lidhje me civilizimin e kohës së Aleksandrit”, ka thënë Gligorov pas takimit me ish-kryetarin e Shqipërisë, Sali Berishën më 6 qershors 1992.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400