Kur mbi 400 burra qanin nga gëzimi që ishin liruar nga burgjet serbe më 1999 (Video)

22:56 / E hëne, 19 Mars 2018

Mbi 400 burra kosovarë kaluan kufirin nga Kosova në Shqipëri, më 23 maj të vitit 1999 duke sjellë me vete rrëfimet e tmerrshme për abuzim dhe torturë të shkaktuar nga serbët.

Burrat, fati dhe vendndodhja e të cilëve ka qenë mister për javë të tëra, kanë qenë të mbajtur në një burg serb, ku thuhet se janë rrahur keq dhe janë lënë pa ushqim.

Në videon e rrallë të publikuar nga AP, shumica e burrave, të cilët ushtria serbe kishte frikë se do të bashkoheshin me UÇK-në, ishin rrëmbyer nga kolonat e refugjatëve dhe ishin ndarë nga familjet e tyre.

Në kufirin midis Kosovës dhe Shqipërisë, 456 burra ato ditë maji prisnin që t’i ikin luftës dhe shtypësve serbë.

Shumica mendonin se nuk do t’i shihnin më kurrë familjet e tyre. Të keqtrajtuar dhe në gjendje të tmerrshme, këta njerëz nuk sollën asgjë me vete, përveç historive të torturës, brutalitetit dhe vështirësive.

Për disa, emocioni dhe lehtësimi u shprehën në lot.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400