Momenti historik kur më 24 mars 1999, Bill Clinton dha lajmin për ndërhyrjen e NATO’s në Kosovë

13:30 / E premte, 23 Mars 2018

Më 24 mars bëhen 19 vite nga dita kur NATO nisi fushatën bombarduese kundër forcave serbeve pas krimeve në Kosovë.

Pikërisht në këtë ditë, ish-presidenti amerikan Bill Clinton kumtoi lajmin para popullit amerikan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’u bashkoheshin aleatëve të NATO’së për ndërhyrje në Kosovë, shkruan Magazina.al

Ai ju kishte thënë amerikaneve se ndërhyrja në Kosovë po bëhet për dhjetra arsye, e një ndër to kishte përmendur brutalkitetin e forcave serbe kundër shqiptarëve të Kosovës.

Për më shumë shihni videon se çfarë tha në adresimin e tij para popullit ish-presidenti i SHBA-së, Bill Clinton më 24 mars 1999:

https://video.gjirafa.com/magazina?video=24-mars-1999-bill-clinton-jep-lajmin-per-bombardimet-e-natose

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400