Paralajmërimi shokues i shkencëtarit amerikan: Përgatituni për fundin, ja pse bota nuk ka shpëtim! (Video)

07:46 / E premte, 12 Janar 2018

 

“Ritja e numrit të fatkeqësive natyrore shkatërruese është në rrugë, sepse planeti ka kaluar pikën pa kthim,” thotë një shkencëtar amerikan.

Bregu lindor i Shteteve të Bashkuara vazhdon të përballet me valën e akullt, ndërsa zjarret po përhapen në pjesë të tjera të vendit.

Dr. Gai Macfirson, profesor i burimeve natyrore, ekologjisë dhe biologjisë evolucioniste në Universitetin e Arizonës, thotë se ndryshimi i klimës do të tejkalojë përshtatshmërinë njerëzore, e cila do të ketë pasoja shkatërruese. “Këto janë simptomat e motit, dhe situata do të përkeqësohet në vitet e ardhshme. Në tetë vitet e ardhshme”, shton ai, transmeton VideoPress.

Kjo gjithashtu do të çojë në një rritje në nivelet e detit, pasi akulli do të vazhdojë të shkrihet, duke vënë ata që jetojnë në qytetet bregdetare në rrezik të lartë.

E gjithë kjo do të kontribuojë në problemin e furnizimeve ushqimore, veçanërisht pasi popullsia globale po rritet vazhdimisht – parashikohet që deri në vitin 2050 do të ketë 9.8 miliardë njerëz në Tokë.

Dr McFirson shtoi: “Uraganet, tërmetet dhe zjarret më të paparashikuara që kemi parë në vitin 2017 janë shembuj të ndryshimeve të mëdha në sistemin tonë klimatik. Këto fatkeqësi globale kërcënojnë sistemet e energjisë, infrastrukturën dhe furnizimet me ushqime. Ne kemi hyrë në epokën e fatkeqësive eksponenciale klimatike me pika pa kthim, dhe qarqe të pazgjidhshme që na shtyjnë në greminë, ndërsa qeveria dhe institucionet kërkimore klimatike refuzojnë të pranojnë seriozitetin e situatës “.

Gjatë tetë viteve të ardhshme, temperatura e Tokës do ti afrohet ose  do të tejkalojë temperaturën më të lartë gjatë dy miliard viteve të fundit. Shkalla e këtyre ndryshimeve do të vazhdojë të tejkalojë aftësinë e njerëzve dhe qenieve të tjera për t’u përshtatur.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400