Rrëfimi prekës: E dhunuara gjatë luftës: ia hoqa copë me dhëmbë ushtarit serb që më dhunoi (VIDEO)

14:37 / E mërkure, 28 Shkurt 2018

 

Në Kosovë besohet se rreth 20 mijë persona ishin përdhunuar nga forcat serbe gjatë luftës së viteve 1998 – 1999. Tetëmbëdhjetë vjet pas luftës, qeveria e Kosovës ka vendosur të ndajë pensione mbështetëse për këtë kategori, në përpjekje për të zbutur gjendjen e rëndë në të cilën ndodhen viktimat që janë përballur edhe më frikën e vazhdueshme të stigmatizimit.

Korrespondentja e Zërit të Amerikës Edlira Bllaca, bisedoi me një nga viktima

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400