“Tigrat e Zi”, njësia speciale e UÇK-së, luftëtarët më të mirë të Ballkanit (Video)

11:20 / E premte, 09 Shkurt 2018

 

Tigrat e zi, ishin njësia speciale e UÇK-së, të specializuar për luftë guerile.

Një një video të rrallë nga ajo kohë kjo njësi shihen të armatosur, të cilët në radhët e tyre kishin snajperistë të specializuar. Ata ishin të pajisur me armatim antitankë dhe kallashnikov, shkruan InfoPress.

“Unë kur jam i gatshëm për aksion jam i gatshëm sikur të fluturoj, mos të prek në ajër hiç. Jam shumë i guximshëm. Jam aq sa nuk tembem prej kërkujt hiç. Jemi betu për këtë. Të tregova edhe më parë është vendi jonë, nuk kemi ku shkojmë, për atë nuk frikohemi aspak”, thotë njëri prej tyre në një dokumentar të realizuar në atë kohë nga CNN.

Tigrat e Zi nga shumëkush ishin cilësuar edhe si luftëtarët më të mirë që ka pasur ndonjëherë Ballkani. /InfoPress

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400