Zbulohet fisi me gjuhë të panjohur

17:05 / E diell, 25 Mars 2018

 

Një zbulim i papritur është bërë në një nga zonat me të bukura por edhe më të izoluara të planetit!

Indianët e Amerikës kanë lënë një kod prej 20 pikash për njerëzimin

Sipas “Fox News”, në një fshat të vogël përgjatë lumit Pergau në Sungai Rualu në Malajzi, janë gjetur njerëz që flasin një gjuhë të panjohur. Mësohet se gjuha e tyre quhet Jedek flitet nga rreth 280 njerëz.

Por ajo që i ka habitur të gjithë ka qenë fakti se në këtë fis disa gjëra në jetë janë shumë më të avancuar se shumë kultura tjera më të zhvilluara.

Në këtë komunitet ka barazi gjinore më të madhe sesa në shoqëritë perëndimore. Ata nuk e miratojnë dhunën apo rivalitetin midis fëmijëve.

Kjo mënyrë e jetës ka reflektuar edhe në gjuhën e tyre në të cilën nuk ka fjalë që tregojnë nocionin e pasurive të tilla si, për shembull, blej, shes, huazoj ose vjedh.
Megjithatë, ata kanë shumë fjalë që tregojnë ndarjen, shkëmbimin dhe bashkëpunimin.

Gjuhëtarët Nicolas Burenhult dhe Zhoan Jeger nga Universiteti i Suedisë në Lund kanë zbuluar këtë gjuhë duke studiuar gjuhën jahai në të njëjtën zonë

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400