“10 vendet e rezervuara për komunitetin serb në Kuvendin e Kosovës tregon se jemi ende nën hijen e marrëdhënieve shqiptaro-serbe në Kosovë”

15:53 / E hëne, 04 Dhjetor 2017

 

Në emisionin InfoZone, prodhim i Gazetës InfoPress për RTK 3, i udhëhequr nga gazetarja Sahide Dedushi musafir për këtë javë ishte zëvendësministri në Ministrinë e Zhvillimit Ekonmik, Usmen Baldzi i cili foli për proceset në të cilat ka kaluar komuniteti boshnjak dhe ato që pritet ti kaloj,shkruan InfoPress.

“Komuniteti boshnjak në Kosovë është bashkësi autoktone, ajo është njësoj si edhe bashkësia më e madhe shqiptare në Kosovë,  tërë këta shekuj që nga ekzistenca e tyre dhe ajo po ashtu në mënyrë të njëjtë e ndanë fatin, historinë, të kaluarën, kulturën dhe pjesët tjera të përbashkëta me bashkësinë shqiptare, dhe normalisht jemi mjaft të lidhur dhe të afërt edhe me komunitetet  tjera që jetojnë në Kosovë” pati thënë ndër të tjerash Baldzi.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400