Apostolova: Mbështetja e komunitetit rom dhe ashkali janë një moment kyç në rrugën evropiane të Kosovës

16:40 / E martë, 15 Maj 2018

“Realiteti i hidhur në teren për të cilin foli kryeministri është se anëtarët e  komuniteteve të margjinalizuara vuajnë nga diskriminimi dhe varfëria. Në rastin e perspektivës evropiane të Kosovës, përpjekjet që duhet bërë për të mbështetur të drejtat dhe për të mbrojtur komunitetin rom, janë një moment kyç në rrugën evropiane të Kosovës. BE e mirëpret miratimin e strategjisë dhe planet e veprimit për përfshirjen e komunitetit rom dhe ashkali në shoqërinë e Kosovës”, tha Apostolova.

Edhe koordinatorja e Politikave për romë, DG NEAR, Marta Garcia, mbështeti Qeverinë e Kosovës në drejtim të ofrimit të mundësive më të mëdha për romët dhe ashkalinjët.

Garcia: Çfarëdo hapi i bërë përpara drejt integrimit të romëve dhe ashalinjve është një hap më afër BE-së

“Ne duhet të veprojmë. Është e rëndësishme të kuptohet se ka një politikë të qartë të BE-se që ta kuptoni dhe ta dini se çfarëdo hapi i bërë përpara drejt integrimit të romëve dhe ashalinjve është një hap përpara drejt integrimit tuaj evropian”, tha ajo.

Ndërsa përfaqësuesi i OJQ-së Zëri i komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian, Isak Skenderi, falënderoi Qeverinë dhe kryeministrin Haradinaj për mbështetje, duke thënë se zëri i këtyre komuniteteve asnjëherë nuk ka qenë më i përfaqësuar sesa sot në këtë qeveri. Ai tha se duhet të vazhdohet me kapacitet dhe aftësitë që posedojnë që të ngritin zërin dhe të kontribuojnë në ndërtimin e shoqërisë në përgjithësi, e në veçanti të minoriteteve.

Teksa theksoi se shumë romë dhe ashkali vazhdojnë te jetojnë në vende tjera që nga lufta e fundit, pasi që nuk u janë krijuar kushte të mira për kthim.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400