Bajrami: Arsimimi në gjuhën boshnjake,gjëja më e rëndësishme e komunitetit boshnjak në Kosovë

21:10 / E premte, 14 Korrik 2017

 

 

Në emisionin InfoZonë, prodhim i Gazetës InfoPress për RTK3, i udhëhequr nga Besir Zyberi dhe Nehat Shaqiri ishte i ftuar publicisti dhe ish deputeti i Parlamentit të Kosovës nga komuniteti boshnjak Cerim Bajrami, me të cilin u fol rreth komunitetit boshnjak në Republikën e Kosovës .

Bajrami ndër të tjera foli edhe për arsimin e boshnjakëve që jetojnë në Kosovë,shruan InfoPress.

Ai tha se shkollimi në gjuhën boshnjake i komunitetit boshnjak është gjëja kryesore e boshnjakëve në Kosovë.

Sipas Bajramit kjo është gjëja që ata i bën më së shumti krenarë.

“ Pas luftes kemi arritur qe me vendimin e Qeverisë dhe unmikut që të kemi shkollimin në gjuhën boshnjake,dhe që të importojmë libra për këtë shkollim”-tha Bajrami në InfoZonë

Bajrami tha se Qeveria e Kosovës ka ndihmuar shumë në këtë drejtim./InfoPress

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400