Bajrami: Boshnjakët janë trashëgimtar të popullit musliman

20:27 / E premte, 14 Korrik 2017

 

 

Në emisionin InfoZonë, prodhim i Gazetës InfoPress për RTK3, i udhëhequr nga Besir Zyberi dhe Nehat Shaqiri ishte i ftuar publicisti dhe ish deputeti i Parlamentit të Kosovës nga komuniteti boshnjak Cerim Bajrami, me të cilin u fol rreth komunitetit boshnjak në Republikën e Kosovës .

 

Ai në InfoZonë tha se në Republikën e Kosovës ka një numër të madh te komunitetit boshnjak,dhe kjo ka qenë qysh në vitet e 80`ta,shkruan InfoPress.

Ai tha se tashmë dihet se 60% kemi komunitet boshnjak,të cilët më së shumti jetojnë në qytetin e Prizrenit dhe Mitrovicës.

Ai u shpreh se komuniteti boshnjak është I treti në numër në shtetin e Kosovës,dhe se mbi 50% e tyre janë jashtë vendit.Këtë e di që nga koha kur ai ishte minister I diasporës.

Boshnjakët sipas Bajramit janë trashëgimtar të popullit musliman./InfoPress

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400