Deputeti Albert Kinolli përmend kontributet e komunitetit rom në Kosovë(Video)

13:40 / E hëne, 09 Tetor 2017

 

Në emisionin InfoZone, prodhim i Gazetës InfoPress për RTK 3, i udhëhequr nga gazetarja Sahide Dedushi ishte i ftuar deputeti i Kuvendit të Kosovës njëherit edhe kryetar i partisë Rome të Bashkuar të Kosovës , e i cili foli për mënyrën e jetesës së komunitetit rom e mbi të gjitha funksionin e tij në Kuvendin e Kosovës,shkruan InfoPress.

Kinolli nderë të tjerash tha se komuniteti rom ballafaqohet me probleme të ndryshme duke përfshirë arsimimin, punësimin,shëndetësinë . Po ashtu përmendi edhe mundësit e formimit të një gjuhe të standardizuar për komunitetin rom.

“Është e vërtet ka pas ca lëvizje në këtë drejtim për standardizimin e gjuhës rome ,por ne ende jemi duke punuar duke marr parasysh se ne tashmë kemi filluar punën ton në institucionin ma të lartë ligjvënës të shtetit ton “.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400