Komuniteti rom i harruar nga institucionet e Kosovës! (VIDEO)

13:10 / E hëne, 04 Shtator 2017

 

Në emisionin InfoZonë, prodhim i Gazetës InfoPress për RTK 3, i udhëhequr nga gazetari Nehat Shaqiri ishte i ftuar Gazmend Salijević, me të cilin u fol rreth komunitetit rom në Republikën e Kosovës.

Salijević është kryesues i Këshillit Konsultativ për Komunitete, ku tha se është kërkuar që gjuha rome të ruhet bashkë me traditën e tyre me anë të ligjeve të Republikës së Kosovës.

Me z. Salijević folëm edhe për gjendjen e rënd të komunitetit rom.

Salijević nuk ishte shumë i kënaqur me institucionet e Kosovës, pasi sipas tij ky komunitet është më i harruari nga komunitetet tjera në Kosovë.

Tutje ai ka folur edhe për punësimin e këtij komuniteti në institucionet e Kosovës, ndërsa për numrin se sa janë të punësuar mund ta dëgjoni videon më poshtë:

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400