Studiuesit gjetën mbetjet e asteroideve që shpërtheu mbi Afrikën

08:42 / E enjte, 12 Korrik 2018
Shkencëtarët kanë zbuluar mbetjet e vogla të asteroidit “2018 LA”. Trupi qiellor i djegur mbi Afrikë në fillim të qershorit.

Në fillim të qershorit, një asteroid hyri papritur në atmosferën e Tokës dhe shpërtheu mbi pjesën jugore të Afrikës . Hulumtuesit kanë supozuar më parë se asteroidi i vogël është djegur plotësisht. Tani një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Helsinkit ka zbuluar mbetjet e asteroidit në Savannah Kalahari në Botsvana, transmeton lajmi.net.

Studiuesit do të vendosin të hetojnë përbërjen e mbetjeve të vogla. Ata presin që të fitojnë njohuri të reja për sistemin tonë diellor. Një hulumtim i tillë mund të jetë një ditë me rëndësi të veçantë kur bëhet fjalë për gjetjen e burimeve dhe minierave në asteroidet.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400