Fundi i “Maqedonisë antike”

15:27 / E hëne, 13 Nëntor 2017

 

Ministri maqedonas i kulturës Robert Aladjozovski tha se qeveria në Shkup nuk do të shpenzojnë para për projektin “Shkupi 2014”, një projekt të diskutueshëm të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski.

Deri më tani, projekti ka kushtuar Maqedonisë më shumë se 400 milionë euro.

Projekti “Shkupi 2014” ishte një plaçkitje flagrante të antikitetit grek që nuk ka asnjë lidhej më sllavët e Maqedonisë.

Sipas vlerësimeve, qeveria e Nikolla Gruevskit për projektin “Shkupi 2014” ka shpenzuar më shumë se 400 milionë euro dhe ndryshojë tërësisht pamjen e kryeqytetit maqedonas, duke shkaktuar polemika serioze mes planifikuesve, si dhe protesta të ashpra nga Greqia fqinje.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400