Pesë mesazhet që ‘tronditën’ serbët, mes tyre edhe ai i Rexhep Qosjes dhe Pandeli Majkos

10:30 / E mërkure, 29 Nëntor 2017

 

Në qytetin shqiptar të Korçës, u mbajt një sesion i përbashkët i qeverive në Prishtinë dhe Tiranë nën sloganin “Një vend, një komb, një ëndërr”.

Ndonëse asnjë nga zyrtarët e Prishtinës dhe Tiranës nuk iu kanë referuar kohët e fundit termit “Shqipëria e Madhe”, pesë mesazhet e dërguara nga zyrtarët në vetëm katër ditë mund të interpretohen si synime në vitin 2018 për të planifikuar unifikimin e të ashtuquajturës Kosovë dhe Shqipëri, raporton “Vestinet”, transmeton Periskopi.

MESAZHI PARË

Zyrtarët e jashtëm të Shqipërisë jashtë vendit, Pandeli Majko, i bënë thirrje autoriteteve kosovare të Kosovës që “të hapin kufijtë” në Forumin Ekonomik të Diasporës Shqiptare në Prishtinë më 1 janar 2018, duke e quajtur atë një “veprim evropian”.

Gazeta e Prishtinës “Koha Ditore” raportoi se Majko, ish kryeministri i Shqipërisë, gjatë bombardimeve të NATO’s në Serbi, “foli në emër të Kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama” të shtunën.

Majko tha se në vitin 1999 “kur Shqipëria hapi kufijtë me shqiptarët e Kosovës, askush nga bota nuk kërkoi pasaporta dhe se nuk kishte nevojë për dokumente tani”.

Ne shqiptarët, nga ana tjetër, presim hapjen e kufirit deri në janar të vitit 2018. Ne po zbatojmë këtë veprim evropian – tha Majko.

MESAZHI I DYTË

Akademiku shqiptar Rexhep Qosja tha se bashkimi i Kosovës dhe Shqipërisë duhet të jetë objektivi i parë i shqiptarëve, duke argumentuar se arritja e dy shteteve nuk do të jetë e mundur duke u bashkuar me Bashkimin Evropian, raporton “RTS”.

Ai beson se momenti historik “pas krijimit të dy shteteve të shqiptarëve” duhet të përdoret.

“Ne duhet të mendojmë dhe ne duhet të dimë, dhe ne duhet të jemi të qartë se çfarë duam dhe çfarë është e drejtë për ne në këtë moment, në këtë lumturi historike që na është ofruar”, tha Qosja, duke shtuar:

“Duhet të kemi një qëllim të qartë, të dimë se si duhet të shkojmë drejt këtij qëllimi, duhet të kemi një rrugë të qartë. Si pikë e parë: unifikimi i Kosovës me Shqipërinë, pa hyrë në Bashkimin Evropian.”

Ai thotë se “bashkimi nuk është vetëm dëshira, vullneti apo ndjenja e shqiptarëve, por çështja që trajton shumë probleme të tjera të jetës së popullit shqiptar”.

MESAZHI I TRETË

Në qytetin shqiptar të Korçës, një sesion i përbashkët i qeverive të Prishtinës dhe Tiranës u mbajt nën slloganin “Një vend, një komb, një ëndërr”, në të cilën janë nënshkruar 12 marrëveshje dhe memorandume bashkëpunimi. Kryeministri i Kosovës dhe a ii Shqipërisë, Ramush Haradinaj dhe Edi Rama, janë zotuar për integrimin ekonomik të “dy vendeve”.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, pas një sesioni dy-qeveritar, Rama njoftoi se seanca e ardhshme e tillë do të mbahej në Pejë.

I pyetur për të komentuar për faktin se Presidenti i Republikës Sërbska Milorad Dodik tha se pjesa veriore e Kosovës sheh si pjesë të Serbisë, Rama tha se “të gjithë janë të lirë të ëndërrojnë”, raporton ATA.

“Ballkani është i lirë dhe të gjithë janë të lirë të ëndërrojnë. Ne jemi të qartë për ëndrrat tona dhe askush nuk mund të qëndrojë në rrugën tonë,” tha Rama.

MESAZHI I KATËRT

Dita e flamurit shqiptar u festua zyrtarisht sot në Kosovë, e cila u shpall një festë shtetërore me vendimin e Ramush Haradinajt.

MESAZHI I PESTË

Ngjarja qendrore me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë u mbajt, ​​me praninë e përfaqësuesve të lartë të shtetit dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi.

Shqipëria shënon 105 vjetorin që nga miratimi i Deklaratës së Pavarësisë.

Milovan Drecun, kryetar i Komisionit të Kuvendit të Kosovës, komenton këto mesazhe nga Tirana dhe Prishtina, pasi historia e vjetër mbyllet dhe bëhet e përforcuar, komenton “Telegraf.rs”. Megjithatë, sipas fjalëve të tij, është e nevojshme të shihet se cili është sfondi i mesazheve të përmendura.

Tani kjo po bëhet një fushatë e organizuar, ku fushata po përgatitet për diçka që duhet ndjekur. Pyetja është ajo për të cilën po planifikojnë shqiptarët.

“A mendojnë ata se më në fund do të mbahet një konferencë ndërkombëtare për të zgjidhur përfundimisht statusin e Kosovës, sepse është e qartë se shteti i shpallur në mënyrë të njëanshme ka ardhur në përfundim, kur është fjala për njohjen e një personaliteti të plotë ndërkombëtar ose përpjekje pritje të kësaj ngjarjeje, për të përfaqësuar bashkësinë ndërkombëtare kërkesat e tyre maksimale, që është bashkimi i tyre, siç thonë ata, territoret etnike shqiptare, që përfshin një pjesë të Maqedonisë dhe më në fund tërheqin më pak për atë kërkesë, por për t’u përgatitur për të” tha Drecun.

Ai thotë se duhet të shoh nëse në atë kërkesë ata kanë mbështetjen e disa vendeve perëndimore dhe atë që ata janë duke synuar, pasi aktivizimi i rastit të historisë së “Shqipërisë së Madhe” po bëhet e pakuptimtë dhe tashmë është parë disa herë.

Por këtë herë, kërkesat që ata paraqesin, janë diçka që do të ishin hapa konkret drejt “Shqipërisë së Madhe” dhe mbetet për të parë se çfarë duan me këtë fushatë të fundit – përfundoi kryetari i Komisionit të Kuvendit për Kosovën

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400