Samiti i Diasporës dhe farsa e radhës e kryeministrit Rama

19:08 / E hëne, 21 Nëntor 2016

 

Koshi i Politikës / Partizan Cene

 

Të gjithë e dimë tashmë , dhe sigurishtë akoma më mirë e dijnë emigrantët e shumtë shqiptarë jashtë vendit , se në fund të kësaj jave do të zhvillohet në Tiranë , samiti i Parë i Diasporës shqiptare .
Në pamje të parë , kjo nisëm personale e kryeministrit Ram , është një gjë e mirë , biles po të kemi parasysh se deri tani , nuk është mbajtuar asnjë mbledhje e thjeshtë epërfaqsuesve të emigracionit shqiptar dhe jo më një Samit i madh , ku emigrantë , dhe shqiptarë që banojnë ejetojnë jashtë vendit , do të mblidhen , dhe do të shkëmbejne eksperiencë mes tyre, dhe do të flasim për hallet dhe problemet që ka sot diaspora shqiptare ne botë .
Mirëpo vetëm në fasadë dhe në emër është kjo një mbledhje e Diasporës Shqiptare , pasi nga njoftimi që kemi marrëne emigrantet ” e vonë ” , nuk kemi as ftesë dhe as të drejtë që të marrim pjesë në këtë samit të madh të diasporës .
Me urdhërin e vet kryeministrit , në këtë samit , do të marrin pjesë vetëm 600 përfaqësues të Diasporës së Hershme , thua sene emigrantët që kemi lënë vendin këtu e 25 vjet , jemi refugjatë momenti , ose refugjatë lufte .
Këtu pra fillon farsiteti i kësaj ngjkrjeje shumë të rëndësishme për emigracionin në veçanti , por pse jo për Shqipërinë dhe shqiptarët në përgjithë si !
Kryeministri Edi Rama , për të marrë votat e emigrantëve , e kishte pçremtuar një samit të tillë , para 2013 -tës , duke e lidhur edhe me shumë prmtime që ai bëri në fushatën për zgjedhjet e Qershorit të atij viti . Por megjithse e mori pushtetin , me nje shumicë dërrmuese , nuk mbajti asnjë premtim nga ato që tha për emigrantët , duke përjashtuar ndonjë rast fasade të shzyrë nga nevoja për të ruajtur akoma të ” pastër ” fiigurën e tij ” para emigrantëve .
Megjithatë , emigrantët ndofta nëshumë raste , ashtu edhe unëpersonalishtë , si drjetues i një pjese të mirë të tyre , edhe e kemi lënë në dorë të tij , pa presion , duke pasur besim se dika ai do të bënte për ne.
Por nuk qe e thene , edhe nje mbledhje emigrantësh , ai epolitiyojë , duke përjashtuar amigrantët e vërtetë , dhe duke ftuar për ” bisedë ” bnë Tiranë vetëm ata të hershmit ! .
Mendoj se kjo gjë , ose kjo farsë , ka dy qëllimme .
Së pari , zoti Ram , mendon se me një samit të tillë , do ti trgojë Evropës dhe botës , se shiko edhe të djathtët ( pasi mbi 90 % e emigranttëve të hershëm janë të djathtë anti socialistë dhe sigurishtë anti enverito- komunistë .
Dhe së dyti , zoti Rama , qeveria e tij , kanë nevojë për investime shqiptare në Shqipëri , pra kanë nevojë për para , dhe një samit i tillë ishte më e mira për një gjë të tillë , pra për ti joshur emigrantët të investojnë në Shqipërinë e tyre të dashur .
Duket se këtu ai ka bërë një gabim të madh . Pra nuk llogarit , partë që mund të kenë edhe memijra e dhjetra mijra emigrantet e rinj ( siç i quan ai ).
Ky ” gabim ” është edhe vetë fytyra e kësaj farse , që përgatitet në Tiranë edhe njëherë në kurriy të emigrantëve shqiptarë në Greqi Itali dhe Evropë ..
Por këtë herë nuk do tia harrojmë kryeministrit kkëtë ofendim masiv që u kabërë shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit ..
Ky veprim është mosmirënjohje ! TURP

Published by

Koshi i Politikës

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400