Alarmi për Qeverinë aktuale, po ndizet!

12:44 / E hëne, 11 Dhjetor 2017

Shkruan: Fadil Maloku

Petritsch: “Kosova është thellësisht e ndarë. Është një shtet i dobët pranë kolapsit – krahasuar me Serbinë që është zhvilluar fuqishëm ekonomikisht, por edhe në fusha të tjera”.

1. Kosovën si shtet me demokraci te brishte po e presin standardet dhe kriteret edhe më të ashpra te BE-se.

2. Këto kritere shtese, po bëhen problematike edhe nga shkaku se: çështjet e ngritura (demarkacioni, e sidomos asociacioni) po insistohet të ndërtohen në kushte dhe rrethana tejet te pafavorshme rajonale, kontinentale e globale.

3. Zgjidhja e vetme, është konsensusi kombëtar…qeveri, opozitë, shoqëri civile, akademi, intelektual, medie etj. Ndryshe, hapen te gjitha opsionet: ndarja, bashkimi, etj…

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400