Një lajm i mirë për emigrantët në Greqi që shpresojmë të bëhet realitet!

12:54 / E mërkure, 08 Nëntor 2017

 

Nga Partizan Cene*

Amerika , i ka tërhequr veshin Greqise ! Kështu më rezulton nga lajmet që munda te marr nga burime të sigurta , si dhe nga shtypi i pa varur grek ! Se shpejti bisedime dypaleshe të nivelit të lartë ,në ishullin e Kretës , për zgjidhjen e të gjitha problemeve , mes dy shteteve , dhe mbylljen e tyre urgjrntidhte .. Ligji i Luftës, Çshtja e prona ve te Çamërve , Problemi i diferencimit për Patentat e drejtimit , Pensionet reciproke , për emigrantët dhe minoritarët ,Identiteti kulturor dhe gjuhësor i Arvanitasve ( arbëreshëve )Ndalesat e pa justifikuara ne kufi , e shumë probleme të tjera !! Më në fund a do të ketë drejtësi ne marrdhëniet e dy ” POPUJVE MIQ ” ?? Ky është lajmi . ! Por unë si emigrant ” i stazhionuar tashmë e di mirë dhe e kam ndier thellë . vit mbas viti presionin e ndërsjelltë mes dy qeverive . Them dy qeverive , pasi vetë populli , grk , ashtu si populli shqiptar , ka treguar se është jo vetëm popull pritës dhe i dashur , por edhe ndihmues dhe konsekuent me ne emigrantët . Kjo në përgjithësi , pasi ashtu siç është edhe shprehja popullore , “Çdo pyll ka edhe drutë e shtrembërta “, kështu që ka edhe raste racizmi dhe ksenofobie në marrdhënit e të dy popujve tanë . Të gjithë emigrantët , i kanë sytë nga një shpresë e hershme , që tu jepet zgjidhje të gjitha problemeve që kanë lënë pezull qeveritë dekada të tëra tashti .. Shumë prej nesh , megjithse vite të tëra kanë pasur r kanë dëshmi drejtimi të automjeteve ,përshembull , janë të detyruar ti nënështrohen ri shkollimit në Greqi , për tëmarrë një patentë makine . Po kështu edhe në shumë fusha dhe zanate të tjera , ndodh e njëjta gjë .! Akoma më shumë , unë e mijra e dhjetra mijra të tjerë , kemi punuar me dhjetra vite të tëra , por nuk kemi asnje shpresë që të marrim një pension të kënaqshëm në Greqi , apo në Shqipëri, pasi as në vendin tonë e as në Greqi, nukplotësojmë vitet apo ditët e punës të siguruara , si kusht themeltor për pensionin tonë ..! Këto dhe shumë e shumë halle të tjera të emigrantëve , zgjidhen me marrveshje dypalëshe , të sinqerta dhe të drejta , paparagjykime , pa mllef e urrejtje .. Nuk mban më ujë pilafi , ose nuk ka më kohë që të presim .. ! Greqia është i vetmi vend i BE – së që , ka proceduara gati të pa kalueshme dhe shumë të kushtueshme , për marrjen e nënshtetësisë . Këto proceduar , zgjasin më shumë se tre apo katër vjet , dhe nuk ka asnjë siguri se aplikanti , do të marrë atë që kërkon , edhe pse ka njëzetë apo më shumë vjet që punon i ligjshëm në Greqi . Këtu ka diferencim mes të huajve të shteteve të tjera , dhe atyre nga Shqipëria që punojnë e jetojnë në Greqi !Kjo pasi shteti grek , ka marrveshje ndryshe me keto shtete , nga ato që ka apo nuk ka akomame Shqipërinë fqinje . ! Shpresojmë që tashmë kur SHBA, si mike e përbashkët edhe e Greqisë edhe e Shqiërisë , mënëfund , të bëjë gjykatsin ndërmjetës , dhe gjërat mes dy vendeve fqinj të shgeshohen dhe të marrin rrugën e zgjidhjes .. !

* Kryetar i Forumit të Intelektualëve Emigrantë Shqiptarë në Greqi

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400