(Vetë)vrasja e frikës!

23:51 / E mërkure, 31 Janar 2018

 

Nga Fadil Maloku

1. Ngritja e adrenalinës qytetare (nëse, vërtetë kemi të bëjmë me fisnikëri, e jo manipulim ditor!), do ishte treguesi më i mirë, se; frika, për të denoncuar publikisht të keqën…në horizont, pra, krimin dhe korrupsionin, po ikën nga jeta e tyre sociale dhe ajo publike.

2. Gjeneratat e pasluftës, përmes denoncimit publik të paknaqësisë dhe mospajtimit me kompetencat e lidershipit, po dëshmojnë se si shoqëri po hyjmë në një periudhë të rrezikshmërisë… tjetërfare, për gjitha të vendimet dhe veprimet publike.

3. Thënë më ndryshe, ky ndrrim i “kursit”, do të duhej adresuar më tepër si shenjë emancipimi dhe vetëdijësimi te qytetarët e rëndomët. Emancipim, që shoqëritë e konsoliduara demokratike, e kanë “pronësuar” me dekada të tëra.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400