Njëmbëdhjetë aktorët që bënë regjisorët të vrasin personazhet e tyre (Foto)

17:15 / E shtunë, 13 Janar 2018

 

Është gjithmonë e trishtuar kur karakteri juaj i preferuar vdes në një film. Por ndonjëherë, çuditërisht, aktorët kërkojnë që kjo të ndodhë vetë.

11. ‘Star Wars: Episodes V and VII’ — Harrison Ford

Edhe pse mendonte për pjesën e parë të sagës, Ford donte që karakteri i tij të vdiste për ta bërë Han Solon një hero në sytë e shikuesve. Lucas, megjithatë, vetëm pranoi të ngrinte atë në Episodin V për ta ringjallur atë më vonë. Megjithatë, në Episodin VII, kërkesa e Ford u dha më në fund sepse ai arriti të bindë regjisorin se vdekja e Solo-it do t’i jepte peshë emocionale filmit dhe do të lejonte karaktere të reja të shfaqen në ekskluzivitet.

10. ‘Lord of the Rings’ – Sean Bean

Kjo ishte në fakt vdekja e preferuar e Beanit. Aktori erdhi keq për vendimin e tij për të xhiruar në film sapo mësoi se grupi do të ndryshonte dhe ai do të duhet të fluturojë shumë (ai është i tmerruar nga fluturimi). Sean u takua me ‘vdekjen’ e tij në Zelandën e Re dhe bëri maksimumin e tij. Siç e vendos vetë ai, kurrë nuk do të shihni një skenë më të bukur vdekjeje.

9. ‘Welcome to Zombieland’ — Bill Murray

Roli fillimisht ishte menduar për Patrick Swayze, por sëmundja mori më të mirën prej tij. Ai as nuk mund ta lexonte skenarin, prandaj Bill Murray u miratua. Aktori kërkoi që të ndryshonte skenarin, dhe roli u bë një gur i çmuar me vdekjen eventuale të karakterit.

8. ‘Alien 3’ — Sigourney Weaver

Aktorja pranoi se ajo kërkoi të vriste karakterin e saj në këstin e tretë, sepse, siç tha ajo në një intervistë, “Kam dëgjuar se Fox do të bënte Alien kundër Predatorit që më depresiononte, sepse isha shumë krenar për filmat”. Në këtë mënyrë, ajo donte t’i jepte fund ekskluzivitetit dhe të bënte gjithçka në mënyrë që karakteri i saj të mos kthehej.

7. ‘Breaking Bad’ — Dean Norris

Para fillimit të xhirimeve, Dean Norris e dinte se skenaristët tashmë po punonin në finale. Kur vendosi të vepronte në një seri të re, ai kërkoi që të vriste karakterin e tij më shpejt. Aktori sugjeroi se vdekja e tij në ekran do të ndodhte jo në episodin e fundit, por në mes të sezonit të kaluar. Ata e bënë këtë, por Norris ende nuk e bëri atë në serinë e re për shkak të shtënave të zgjatura.

6. ‘House, M.D.’ — Kal Penn

Penn kishte qenë duke përzgjedhur aktrimin dhe politikën për një kohë të gjatë dhe kur Barack Obama u bë president, atij iu ofrua një vend në administratën e tij. Kal bëri zgjedhjen e tij, dhe drejtorët e shfaqjes përfunduan jetën e karakterit të tij me një vetëvrasje.

5. ‘Downton Abbey’ — Dan Stevens

Stevens nuk ishte me të vërtetë pasion në lidhje me serinë dhe kërkoi të vriste karakterin e tij, sepse ai nuk ndjehej sikur ishte në vendin e dikujt tjetër. Prodhuesit e kuptuan, dhe pas tri sezoneve, ata bënë një skenë vdekjeje jashtëzakonisht prekëse: Mateu arriti të shihte djalin e porsalindur pak para se të vdiste.

4. ‘Grey’s Anatomy’ — Theodore Raymond Knight

Deri në fund të sezonit 5, T.R. Knight ndjeu se përparimi i karakterit të tij ishte ndalur dhe nuk mund të shihte ndonjë arsye për të qëndruar në seri. Ai u përpoq të negociojë, por që përfundoi vetëm në një konflikt, duke rezultuar në refuzimin e Knightit për t’u kthyer në seri dhe ofertën e tij për të vrarë karakterin e tij.

3. ‘The Walking Dead’ — Steven Yeun

Steven nuk kishte dashur që karakteri i tij të vdiste derisa të kuptonte se çfarë lloj vdekjeje ishte në vend për të nga Robert Kirkman. Ai ishte aq i hipnotizuar saqë as nuk mendonte për asnjë zhvillim tjetër të komplotit – ai vetëm donte të luante rolin e tij sa më shpejt që të ishte e mundur.

2. ‘Game of Thrones’ — Kit Harington

Kit ishte i lumtur kur erdhi momenti, sepse ai nuk mund ta mbante më sekret sekretin e tij të karakterit dhe donte që ajo të ndodhte më shpejt. Megjithatë, mbajtja e gojës së tij në lidhje me ringjalljen ishte edhe më e vështirë (madje edhe të afërmit e tij nuk e dinin). Me sezonin e ri, Harington rrëfeu Jon Snowit se nuk kishte asgjë për të humbur, dhe ai nuk mund ta vazhdonte atë në sezonin e tetë.

1. ‘Game of Thrones’ — Sophie Turner

Turner është i sigurt se vdekja do të vijë te të gjithë në seri, dhe ajo po mendonte se si do të ndodhë ajo. “Do të doja që Sansa të vdiste dhe të merrte fronin nga Littlefinger”, rrëfeu aktorja. Ndoshta ajo është lodhur vetëm nga roli i saj dhe dëshiron të largohet nga projekti në stilin.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400