E kuqja në fytyrën e lojtarëve të Serie A: Mësohet domethënia

00:52 / E martë, 24 Prill 2018

 

Të gjitha lojtarët e Serie A që zbritën në fushën e lojës në fundjavë kishin të vizatuar në faqe të fytyrës një vijë të kuqe.

Kjo ishte pjesë e një iniciative për ngritjen e vetëdijes kundër dhunës ndaj grave.

Kjo ishte një e organizatës humanitare WeWordl Onlus, e cila së bashku me asociacionin e lojtarëve në Itali dhe Federatën Italiane të Futbollit, kundër dhunës në familje, transmeton GazetaMetro.net

Domethënia ngjyrës së kuqe kuptohet edhe nga motoja e kampanjës e që është: Karton të kuq dhunës.

Efektet e kampanjës ishin të mëdha sidomos në derbin Juventus-Napoli, ku fituan mysafirët dhe tani kampioni i Serie A mund të përcaktohet tek në xhiron e fundit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: info[email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400