Presidenti i Ukrainës me thirrje shokuese për Kupën e Botës

18:34 / E martë, 13 Shkurt 2018

 

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës ka bërë që të dy vendet të krijojnë një klimë urrejtjeje midis tyre.

Rreth më shumë se 800 njerëz janë vrarë në Ukrainë gjatë kësaj kohe nga trupat ruse që nga paqja e vendosur në Minsk të 2015-së.

Presidenti Petro Poroshenko u shpreh në një televizion vendës se: “Mendoj që duhet të reagojmë ndaj këtij regjimi. Rusia ka vrarë njerëz dhe vazhdon të vrasë përditë edhe në Siri.

U bëj thirrje shteteve pjesëmarrës të mos udhëtojnë për Rusi”. Një deklaratë e fortë kjo nga presidenti ukrainas që pritet të ketë reagim zyrtar nga Moska. Mësohet se Ukraina nuk do të transmetojë asnjë ndeshje të Botërorit.

Kjo si shenjë proteste ndaj vendit organizator, shumë shtetas në Ukrainë nuk kanë asnjë interes për futbollin në këto kohë të vështira që po kalon vendi”.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400