Sadiku i frustrua me Kosovën dhe Shqipërinë

09:30 / E enjte, 19 Korrik 2018

Loret Sadiku ishte i rëndësishëm për përfaqësuesen suedeze. Por në vjeshtën e vitit 2013 ai njoftoi se dëshiron të përfaqësojë Shqipërinë.

Ai u përfshi në ekipin kuqezi, por nuk luajti. Më pas zgjodhi të luajë për Kosovën në ndeshjen kundër Haitit (0:0) në mars të vitit 2014. Paraqitja e Sadikut me Kosovën ngjalli zemërim në ekipin kombëtar të Shqipërisë dhe më nuk ishte i mirëpritur aty. Ishte kohë kur Kosova ende nuk ishte e pranuar në UEFA e FIFA.

“Pas ndeshjes me Kosovën, zyrtarët e Federatës Shqiptare thanë se unë kurrë nuk do të luaja më për Shqipërinë, por më vonë më thirrën për një ndeshje. Unë kam qenë i sinqertë dhe u kam thënë atë që kam menduar. Ai (ish-trajneri Gianni De Biasi v.j.) më tha ‘në rregull’ dhe më pas dërgoi një deklaratë timen për mediumet e Shqipërisë ku unë kinse thosha se pranoj të luaj, por jo të jem rezervist. Unë nuk e kam thënë, pasi nuk kam menduar ashtu dhe kjo shkaktoi kaos”, ka thënë Sadiku.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400