Zyrtare: Botërori do të ketë 48 ekipe

11:29 / E martë, 10 Janar 2017

 

Anëtarët e këshillit të FIFA-s me vota unanime kanë aprovuar planin e Gianni Infantinos për Kampionatin Botëror me 48 përfaqësuese.

37 anëtarët e këshillit votuan planin e Infantinos para katër opsioneve tjera, njëri prej tyre ishte që gara të mbetet në formatin me 32 ekipe.

Struktura e re, do të ketë 16 grupe me nga tri përfaqësuese, pastaj 32 përfaqësuese do të jenë në fazën e eliminimit. Ky format pritet të nis më 2026.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400